Review: beleggen via Raisin

Ik kende Raisin al van hoge spaarrentes, dus je begrijpt dat ik nieuwsgierig werd toen ik ook las over voordelig beleggen. Hier deel ik mijn bevindingen.

Raisin ken ik al jaren; ik schreef er jaren geleden al eens een review over. Maar dat was als spaarder. Inmiddels doet Raisin veel meer dan alleen hoge spaarrentes faciliteren; je kunt er nu ook beleggen. En je begrijpt; dat maakt me nieuwsgierig. Want voor sparen is het een hele goede partij gebleken, maar hoe zit dat eigenlijk met beleggen? Ik duik er voor je in. En voor mezelf natuurlijk 😉

Raisin, hoe zat het ook alweer?

Raisin ken je misschien wel als het platform waar je veilig* en tegen mooie rentes kunt sparen in het buitenland. Het bedrijf heeft verschillende partnerbanken, bijvoorbeeld in Letland, Spanje, Duitsland, Finland, Italië, Portugal, België en Zweden. Je kunt hier gratis spaarrekeningen en spaardeposito’s openen en die ook beheren via je Raisin-account.

*Veilig, omdat je spaargeld gedekt wordt door de verschillende depositogarantiestelsels, tot 100.000 euro/een gelijkwaardig bedrag in lokale valuta per rekeninghouder per bank.

Beleggen bij Raisin

Nu biedt Raisin sinds enige tijd dus ook de mogelijkheid aan om te beleggen. Je kunt al starten vanaf 25 euro en je kunt zowel kiezen voor een eenmalige inleg als voor maandelijkse inleg.

Dat laatste is vooral fijn voor mensen die wel willen beleggen, maar eigenlijk niet goed weten hoe of wat. Je kunt dan bijvoorbeeld kiezen voor die 25 euro per maand en vervolgens beleggen op basis van hoeveel risico je wilt nemen:

  • Zeer offensief (100% aandelen)
  • Offensief
  • Neutraal
  • Defensief
  • Zeer defensief (100% obligaties)

Zij verdelen jouw 25 euro (of een ander bedrag) dan elke maand over iets dat daarbij aansluit.

Overigens kun je via je dashboard altijd je strategie evalueren/wijzigen. Dat kan door op de knop ‘Beheer’, aan de rechterzijkant te klikken. Daar zie je ook meteen de kosten van jouw specifieke portefeuille.

Raisin Beleggen wordt aangeboden door Raisin Bank A.G.

Voor je verder leest, wil ik je iets vragen...

Is jouw geld op voordat je maand voorbij is? Wil je weten wat de beste spaarmethodes zijn?

Overweeg je om aan de slag te gaan met beleggen , maar weet je niet waar je moet beginnen?

Meld je dan nu aan voor mijn inspiratiemail - met content die je nergens anders vindt!

Kosten beleggen bij Raisin

Helemaal gratis is dat natuurlijk niet. Bij Raisin zijn de kosten afhankelijk van hoe je belegt en hoeveel. Kosten zijn er in twee soorten: fondskosten en beheervergoeding. Die beheervergoeding is altijd gelijk: 0,46 procent per jaar bij een portefeuille van onder de ton. Ga je daarboven zitten, dan daalt dit tot 0,25 procent bij 500.000 euro+. Dit bedrag wordt elk jaar op 30 juni (of de eerstvolgende werkdag) in rekening gebracht.

De fondskosten verschillen wel per risicoprofiel: bij een zeer defensief profiel betaal je 0,10 procent per jaar en bij een zeer offensief profiel (het andere uiterste) zit je op 0,13 procent. De rest valt er uiteraard tussenin.

Dat heeft er waarschijnlijk mee te maken dat er bij zeer offensief vaak meer gehandeld wordt dan bij zeer defensief. Weet ik niet zeker, maar dat vermoed ik.

De totale kosten bedragen dus tussen de 0,34 en 0,59 procent per jaar.

Aanmelden

Het aanmeldproces is redelijk standaard; je vult je mailadres in, daarna komen de NAW-gegevens en vervolgens wat gegevens over je situatie (burgerlijke staat, geen US-person) en verificatie met een sms-code.

Daarna moet je je identiteit nog bevestigen, dit kan via de app (zelfidentificatie waarbij je een selfievideo stuurt + een testoverschrijving doet) of via de webcam op de computer. Daarvoor moet je je mobiel, een webcam (of dus je telefoon) en je paspoort of ID bij de hand houden. Let op: hiervoor krijg je dus een medewerker ‘aan de lijn’. Nu zien die waarschijnlijk heel wat voorbij komen en maakt dat mij ook niet zo heel veel uit (de kachel was nog niet op temperatuur, het is hier 10 graden binnen, ik heb een badjas aan – sue me), maar als dat wel uitmaakt, kun je daar wellicht even rekening mee houden.

Dat gesprekje duurt een paar minuten, waarbij je je ID-bewijs in allerlei hoeken moet laten zien ter controle. Ook krijg je nog wat vragen, vermoedelijk ter controle. Mij vroegen ze naar mijn leeftijd en waar ik geboren was, maar voor jou is dat misschien weer iets anders.

Na identificatie worden je gegevens gecontroleerd en krijg je binnen 2-3 werkdagen een mail dat je account geactiveerd is. Vervolgens moet je nog bijvoorbeeld een bankafschrift uploaden om te checken of het opgegeven adres ook echt dat van jou is. En dan… kun je inloggen. Nog niet meteen beleggen, want eerst moet je nog een tegenrekening koppelen. Let goed op wat je kiest: dit is namelijk de enige rekening die je in combinatie met je nieuwe Raisin-rekening kunt gebruiken.

En dan heb je dus een dashboard en kun je wél gaan beleggen.

img-3Aan de slag met beleggen

Om te kunnen beleggen, moet je eerst aangeven hoeveel je wilt inleggen. Dit kan eenmalig zijn of maandelijks. Voor beiden geldt een minimum van 25 euro. Omdat ik natuurlijk al op verschillende plekken beleg, start ik eerst met die 25 euro. Dan kan ik de functionaliteiten checken, en van daaruit later uitbreiden.

img-4Vervolgens geef je aan wat jouw beleggingshorizon is (= de periode waarin je verwacht je geld te beleggen, voor dat je het weer nodig hebt).

Trouwens, nog even voor de helderheid: met beleggen kun je altijd geld verliezen. Rendementen uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Beleg dus nooit met geleend geld of met geld dat je niet kunt missen. 

Terug naar die beleggingshorizon: ik zet ‘m op 15+ jaar. Gewoon omdat ik (hopelijk) de tijd heb en dan – in de volgende stap – voor een zeer offensief profiel kies.

Om dat even toe te lichten: als je langer de tijd hebt, dan kun je het je ook veroorloven om iets meer risico te nemen. Markten gaan over het algemeen altijd in een cyclische beweging: omhoog, omlaag. Hoe lang dat ‘omhoog’ duurt, of hoe diep dat ‘omlaag’ gaat, weet je nooit. Maar als je meer dan genoeg tijd hebt, dan maakt dat niet zoveel uit. Dan gaat het uiteindelijk altijd weer omhoog.

Met kanttekeningen natuurlijk; als jij 30 jaar geleden al je geld in cassettebandjesaandelen hebt gestopt, dan kun je dat herstel wel vergeten. Maar kies je voor zo’n profiel, dan wordt er een selectie gemaakt, heb je dus spreiding en wordt die selectie vaak scherp in de gaten gehouden in combinatie met wat er gebeurt in de markt.

Dan geef je nog wat aan over je ervaring met beleggen en kun je de basisinformatie lezen + het lezen bevestigen. En als laatste wordt gevraagd naar financiële informatie, om zo een passend beleggingsvoorstel te doen. Vervolgens is het nog het een en ander bevestigen en dan wordt je portefeuille geopend. Moet je natuurlijk wel nog even die inleg overmaken, anders gebeurt er verder niet zoveel.

Let even goed op: doe dat niet via de knop ‘Geld inloggen’. Die knop lijkt bedoeld te zijn voor een extra inleg in je portefeuille, niet voor het overmaken van geld naar die portefeuille. Ik deed dat wel en stond dus direct 50 euro in de min 😐

Hoe doe je dit dan wel? Via je Dashboard zie je een notificatie met ‘Boek XXBEDRAGXX over op uw Raisin-rekening, met daarbij een rekeningnummer. Gelukkig had ik nog een potje met een winstuitkering staan 😛

En dan is het afwachten…

Want veel spannender is beleggen niet. Geld storten, je profiel kiezen en 3-4 werkdagen wachten tot de aankooporder is doorgevoerd.

En dan krijg je dit te zien:img-5

Nog even als reminder, ik had dus wél op die knop van ‘Geld inleggen’ gedrukt. Dus mijn inleg was geen 25 euro, maar 50 euro. Ik heb dus nog geen 25,13 euro rendement, maar 0,13 euro. Bovendien zit er dus nog 5 euro van mijn inleg ‘in de pijplijn’, omdat niet alles tegelijk verwerkt wordt. Maar: in deze dagen in de plus is natuurlijk wél al heel leuk.

Mijn indruk tot nu toe

Mijn indruk van beleggen via Raisin is tot nu toe positief: ik houd van overzichtelijke dashboards. En wat ik niet heb benoemd, maar wat er wel is: je kunt op dit dashboard ook precies zien wat de kosten zijn, wat het doelrendement is en wat de volatiliteit is. Bovendien kan ik hier precies zien waaruit mijn portefeuille bestaat: 5 ETF’s en 1 indexfonds, waarbij dividendopbrengsten automatisch opnieuw geïnvesteerd worden. Ik houd van dat soort overzichtelijke informatie.

Ik weet natuurlijk nog niet wat de koersen gaan doen en hoe het gaat met dat doelrendement, maar ik weet wél dat Raisin qua kosten ook aan de goedkopere kant zit. Bij veel andere partijen betaal je sowieso al stortingskosten – wat ik eigenlijk hoe dan ook zonde van mijn geld vind, zeker als ik het storten ook nog eens zelf doe – en toch snel 0,10 procent meer. Kun je denken dat dat geen verschil maakt, maar jaar op jaar op jaar tikt dat écht wel aan.

Uiteraard ga ik mijn saldo hier dus gewoon weer meenemen in de beleggingsupdates.

Ook iets voor jou? Je kunt hier meteen aan de slag met je eigen beleggingsrekening!

Volg LekkerLevenMetMinder nu ook op Pinterest, Facebook en Instagram!

Deze post kan affiliate-links bevatten. Dit betekent dat ik een commissie krijg als je iets via deze links koopt. Uiteraard kost dit jou niets extra's (soms is het zelfs voordeliger!) en kun je erop rekenen dat ik alleen links opneem van websites of producten waar ik zelf 100% achter sta. Gebruik je deze links voor je overstap, aanmelding of aankoop? Dank je! Je helpt mij dan weer om nóg meer mooie content te kunnen maken!

Money Boss boek - gratis preview

img-7
Adine @ LekkerLevenMetMinder

Nadat ik in 2010 'wakker' werd met een hypotheek van ruim 400.000 euro, tegen 6% rente, gooide ik het roer om. Ik loste in razend tempo zo'n 70.000 euro af, minimaliseerde stevig én ging bewust kleiner wonen. Op Lekker Leven Met Minder deel ik mijn verhaal en schrijf ik over consuminderen, hypotheken, aflossen, sparen, besparen en zuinig leven, maar ook over financiële vrijheid, rust en mijn zoektocht naar een rijk en tevreden leven.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.