Sparen bij Klarna (en nee, niet ‘sparen’)

Dit wist ik dus niet hè: Klarna is niet alleen van koop op afbetaling (waar ik uiteraard geen fan van ben), maar ook van sparen. En tegen prima voorwaarden.

Je kent Klarna waarschijnlijk wel. Misschien wel van die TikTok-trend, waarbij influencers zichzelf filmen terwijl ze hun Klarna-app openen om te zien wat hun schuld daar is. Die manier van ‘sparen’ heb ik het dus niet over. Maar over eigenlijk een – vind ik – wat positievere tegenhanger die eigenlijk heel logisch is, maar waarvan ik niet wist dat ‘ie bestond. Je kunt namelijk ook sparen bij Klarna. Tegen best wel mooie rentes. En hoewel ik de afgelopen jaren steeds meer ben gaan schuiven naar beleggen, vind ik dit soort dingen dan toch wel interessant blijven.

Eerst even over Klarna

Je kent Klarna misschien wel als het bedrijf dat ‘nu kopen, later betalen’ aanbiedt. Het bedrijf is al sinds 2005 actief en heeft inmiddels meer dan 93 miljoen gebruikers. Nu zullen die gebruikers niet allemaal ‘betaal later’-klanten zijn, maar als je bedenkt dat Klarna maar liefst 2,5 miljoen transacties per dag verwerkt, dan kun je wel begrijpen dat het er veel zijn.

En eigenlijk is het heel logisch: dat geld voor al die uitgestelde betalingen moet natuurlijk ergens vandaan komen. Dat kan Klarna zelf bij een bank lenen, maar ze kunnen natuurlijk ook zélf als bank fungeren. En dat blijkt het bedrijf ook te doen. Je kunt bij Klarna ook een flexibele spaarrekening en vaste termijndeposito openen.

Oftewel: je kunt er flexibel sparen of je geld voor een vaste periode vastzetten.

Dat was voor mij echt een verrassing, want ik ken het alleen van ‘koop nu, betaal later’. En heel eerlijk: daar ben ik niet zo’n fan van. Dat wordt wat mij betreft veel te makkelijk gemaakt, waardoor heel veel mensen die er eigenlijk geen gebruik van zouden moeten mogen/kunnen maken, dat wel doen. Denk aan jongeren, waarbij de ontwikkeling van hun brein nog niet eens voldoende is om de termijnen over de lange termijn te overzien. Je ziet tegenwoordig dat dat echt wel serieuze consequenties heeft. En daar vind ik dus wat van.

Maar: sparen is altijd fijn. Zeker als het tegen goede rentes kan. Anders is het helemaal onmogelijk om op te boksen tegen de inmiddels bijna structureel hoge inflatie.

Voor je verder leest, wil ik je iets vragen...

Is jouw geld op voordat je maand voorbij is? Wil je weten wat de beste spaarmethodes zijn?

Overweeg je om aan de slag te gaan met beleggen , maar weet je niet waar je moet beginnen?

Meld je dan nu aan voor mijn inspiratiemail - met content die je nergens anders vindt!

Wat zijn de voordelen van een Klarna-spaarrekening?

Oké, een Klarna-spaarrekening dus. Waarom zou je dat doen? Een belangrijk voordeel van de Klarna-spaarrekening is dat je je snel kunt aanmelden (uiteraard heb je wel verificatie via e-mail/telefoon, dat is altijd met financiële producten), dat je geen vaste kosten hebt, dat je alles makkelijk in de gaten kunt houden via een app én dat de rentes best goed zijn:

Qua spaarrekeningen kun je er maximaal drie openen (hello, potjes!) én je krijgt de rente maandelijks uitgekeerd. Je hoeft geen minimumbedrag te storten voor het openen of om rente te krijgen. En: je kunt altijd bij je geld en hoeft geen opnamekosten te betalen.

Ook gunstig is dat je voor de deposito’s niet meteen duizenden euro’s en tientallen jaren hoeft vast te zetten; er zijn al deposito’s van 3 maanden. Daarop krijg je natuurlijk wel minder rente dan op een deposito van 48 maanden (4 jaar). Bij een deposito kun je je geld wel altijd zien, maar kun je het pas (boetevrij) opnemen op het moment dat de gekozen looptijd voorbij is.

Een ander voordeel dat ik zelf wel heel belangrijk vind, is dat beide producten vallen onder het depositogarantiestelsel. Hierbij komt wel meteen het belangrijkste nadeel om de hoek kijken…

Wat zijn de nadelen van een Klarna spaarrekening?

Nou ja, ik noemde het al een beetje: het valt onder een depositogarantiestelsel. Maar: niet onder het Nederlandse. Onder het Zweedse in dit geval, dat bedragen tot SEK 1.150.000 dekt. Dat is op dit moment ongeveer 107.000 euro. Klarna is namelijk een Zweedse bank met vergunning.

Op zich natuurlijk prima, maar… bij een faillissement betekent dit dat je je tegoed dus uitgekeerd krijgt in Zweedse Kronen. Hierdoor loop je ook wat valutarisico. Bovendien kan het iets ingewikkelder zijn om je geld terug te krijgen, omdat je dus in Zweden moet aankloppen.

Nu denk ik bedrijven als Klarna het – zeker in de tijd van nu – waarschijnlijk wel goed blijven doen, dus heel druk maak ik me niet om een faillissement, maar je weet natuurlijk nooit.

Klarna spaarrekening: doen of niet?

Dus: een aanrader of niet? Ik vind het wel leuk. Ik houd van goede rente (ik krijg nu bij de boerenleenbank 1,4 procent, dus de huidige 1,85 procent tikt al een stuk harder aan, nog los van deposito’s).

Het enige waar ik altijd wat minder enthousiast van word, is heel veel met geld schuiven. Maar goed, dit werkt prima voor bijvoorbeeld het potje waarin ik de kosten voor mijn zorgverzekering apart zet. Hoewel… daar zou ik zelfs nog een kleine deposito voor kunnen maken. Een kleine nu van 9 maanden, over een maand of 2/3 nog eentje van 6 maanden en dan voor het laatste kwartaal nog eentje van 3 maanden. Tenzij de spaarrente nog steeds op 1,85 procent zit, want dan ben ik voor die laatste gunstiger uit met de gewone spaarrekening.

Mogelijkheden, I love it!

Ook iets voor jou?

Wist jij dat sparen via Klarna een mogelijkheid was?

Volg LekkerLevenMetMinder nu ook op Pinterest, Facebook en Instagram!

Deze post kan affiliate-links bevatten. Dit betekent dat ik een commissie krijg als je iets via deze links koopt. Uiteraard kost dit jou niets extra's (soms is het zelfs voordeliger!) en kun je erop rekenen dat ik alleen links opneem van websites of producten waar ik zelf 100% achter sta. Gebruik je deze links voor je overstap, aanmelding of aankoop? Dank je! Je helpt mij dan weer om nóg meer mooie content te kunnen maken!

Money Boss boek - gratis preview

img-4
Adine @ LekkerLevenMetMinder

Nadat ik in 2010 'wakker' werd met een hypotheek van ruim 400.000 euro, tegen 6% rente, gooide ik het roer om. Ik loste in razend tempo zo'n 70.000 euro af, minimaliseerde stevig én ging bewust kleiner wonen. Op Lekker Leven Met Minder deel ik mijn verhaal en schrijf ik over consuminderen, hypotheken, aflossen, sparen, besparen en zuinig leven, maar ook over financiële vrijheid, rust en mijn zoektocht naar een rijk en tevreden leven.

3 Comments
  1. Wat interessant, Kiarna als manier van sparen. Ik hoor er altijd alleen maar over als een gevaarlijke dienst die jongeren in de problemen brengt. Dus dit is een leuk ander perspectief.

  2. Niet om zuur te doen, maar wat bij mij dan meteen oppopt; moet je je geld daar dan wel willen stallen? Het verdienmodel van Klarna vind ik in de basis niet heel erg positief en brengt veel mensen in moeilijkheden.

    1. Ja, dat is zeker een afweging die je kunt maken! Hoewel er natuurlijk op dat vlak van heel veel geldverstrekkers (die aan de andere kant spaarders trekken) wat te zeggen is. Wellicht in mindere mate, maar zeker iets dat je mee kunt nemen in je overweging van wel of niet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.